Viete, aké druhy ocenenia nehnuteľností existujú a na čo slúžia? Kto môže takýto odhad vypracovať a na aké účely možno ten-ktorý typ odhadu použiť? A koľko vôbec stojí odhad nehnuteľností?

1. Odhad ceny nehnuteľnosti pre dedičské konanie

Ak potrebujete vypracovať ocenenie nehnuteľnosti na účely dedičského konania, máte v zásade 2 možnosti.
Prvá z nich je znalecký posudok k dedičskému konaniu. Znalecký posudok môže spracovať iba certifikovaný odhadca/súdny znalec, ktorý na základe tabuľkovej a porovnávacej analýzy vašu nehnuteľnosť zameria a na základe stavu a plochy nehnuteľnosti vám spracuje znalecký posudok s okrúhlou pečiatkou.

Ocenenie prostredníctvom znaleckého posudku má však dva háčiky.

Je pomerne drahý,  cena znaleckého posudku je odhadom 3-4-krát vyššia ako ocenenie nehnuteľnosti realitnou kanceláriou, a časovo náročnejší, od prvého kontaktu so znalcom až po odovzdanie vypracovaného posudku prejde spravidla niekoľko týždňov.

Lacnejšia a rýchlejšia alternatíva znaleckého posudku je trhový odhad ceny nehnuteľnosti pre dedičské konanie.

Ocenenie nehnuteľnosti vypracovaný realitnou kanceláriou je alternatívou  odborného posúdenia hodnoty nehnuteľnosti. Pre účel dedičského konania notár akceptuje aj ocenenie nehnuteľnosti realitnou kanceláriou.

Prečo je potrebné mať odhad ceny nehnuteľnosti?

Odhad je nutné predložiť vždy, keď je súčasťou dedičstva nehnuteľnosť. Výsledná odhadovaná cena sa rovná trhovej cene nehnuteľnosti ku dňu úmrtia poručiteľa.

K vysporiadaniu dedičstva už teda nie je nevyhnutné robiť fyzický znalecký posudok, potrebné náležitosti viete zariadiť aj online a do 48 hodín prostredníctvom ocenenia nehnuteľnosti, ktoré sa dá vybaviť aj na diaľku.

Koľko tento odhad ceny nehnuteľnosti stojí?

Ocenenie nehnuteľnosti od nás Vás vyjde výrazne lacnejšie ako znalecký posudok. Cena za ocenenie nehnuteľnosti realitnou kanceláriou pri dedičskom konaní sa pohybuje už od 60 € a závisí od počtu posudzovaných nehnuteľností. Vyplňte nezáväzný formulár a získajte najvýhodnejší trhový odhad ceny nehnuteľnosti realitnou kanceláriou.

Ocenenie nehnuteľnosti v celej SR

Získajte najvýhodnejší trhový odhad ceny nehnuteľnosti realitnou kanceláriou pre dedičské konanie, majetkové vysporiadanie, súdny spor či informatívne ocenenie.

Ako pripravuje ocenenie nehnuteľnosti realitná kancelária?

Tento odhad spravidla poskytuje, rovnako ako znalecký posudok, informácie o nehnuteľnosti – stav, plochy, rekonštrukcie a je založený na porovnávacej metóde. Porovnávacia metóda znamená, že spracovateľ posudku (vo väčšine prípadov realitný maklér) zozbiera informácie o predaných a aktuálne predávaných nehnuteľnostiach v okolí oceňovanej nehnuteľnosti za určité obdobie a následne porovná nehnuteľnosti podobné tej vašej. Na základe transakčných a ponukových cien trhovo ocení vašu nehnuteľnosť.

Prečo notári často sami odporúčajú kontaktovať realitného makléra pre ocenenie nehnuteľnosti pre dedičské konanie namiesto súdneho znalca?

Hlavná výhoda ocenenia nehnuteľnosti realitnou kanceláriou už jeho spomínaná cena a rýchlosť.

2. Ocenenie nehnuteľnosti pred predajom – trhový odhad

Mnohí sa pýtajú, za akú cenu môžem predať svoj dom, byt, pozemok či inú nehnuteľnosť?

Správne stanovenie trhovej ceny nehnuteľnosti je veľmi dôležité predovšetkým pre vlastníkov, ktorí uvažujú o predaji svojej nehnuteľnosti. Ideálnu trhovú hodnotu (domu, bytu, pozemku i garáže), za akú svoju nehnuteľnosť ponúknuť na realitnom trhu, môžu dnes majitelia zistiť vďaka pomoci profesionálneho ocenenia nehnuteľnosti, ale aj pomocou vlastnej intuície a porovnávania cien.

Ďalšou alternatívou je osloviť profesionálnu realitnú kanceláriu, pre ktorú je ocenenie nehnuteľností súčasťou nastavenia predajnej stratégie.

 

Prečítajte si tiež

Čo by ste mali vedieť o ocenení nehnuteľnosti pre dedičské konanie

S vybavovaním dedičstva sa spája množstvo menej i viac náročných úloh. Ak pozostalosť zahŕňa nehnuteľnosť, hlavným bodom nutnej administratívy je obstarať ocenenie nehnuteľnosti....

3. Odhad pre banky

Radi by ste od banky získali hypotéku? Potom sa bez odhadu o cene nehnuteľnosti určite nezaobídete.

Banku zaujíma predovšetkým tzv. LTV (pomer ceny nehnuteľnosti, ktorou ručíte, voči výške úveru, o ktorý žiadate). Odhad môžu spravidla vypracovať zamestnanci banky či spolupracujúci súdni znalci. Tí spracovávajú odhady, ktoré sú následne podkladom na schválenie hypotekárneho úveru a zároveň ovplyvňujú aj výšku úveru a úroku. Cenu odhadu by banka mala oznámiť v predstihu.

4. Odhad za účelom súdneho konania

Pri súdnych konania je potrebné stanoviť obvyklú cenu nehnuteľnosti. Bežne sa na teito na účely súdneho konania vypracúvajú odhady, teda znalecké posudky. Ide napríklad o situácie, ako konkurzné konanie, oddlženie alebo napríklad rozvod, pričom práve z posudkov vychádza súd pri svojom rozhodovaní. Z toho dôvodu je v nich potrebné čo možno najobjektívnejšie stanoviť hodnotu nehnuteľností, ktoré dotknutá osoba alebo firma vlastní, prípadne o ktoré sa súdi.

Prečo znalecký posudok nemusí odrážať skutočnú hodnotu nehnuteľnosti?

Cena, ktorú znalec určí, nemusí vždy odrážať aktuálnu hodnotu, ktorú nehnuteľnosť na trhu skutočne má. Odhadovaná cena je totiž stanovená na princípe záväzných indexov a koeficientov, ktorými sa znalec riadi. Ich hodnoty pravidelne upravuje Ministerstvo financií SR na základe dát od Štatistického úradu SR. Avšak, nakoľko je realitný trh značne premenlivý, dochádza často k nesúladu medzi posudkom a reálnou aktuálnou hodnotou na realitnom trhu. Preto tento odhad nebýva príliš relevantný pri rokovaní o predaji akejkoľvek nehnuteľnosti.

Znalecký posudok nemôže spracovať akýkoľvek odhadca. Môže ho zhotoviť iba súdny znalec, ktorý musí byť vymenovaný a zapísaný v zozname znalcov. Tento posudok zvyčajne vyjde na stovky eur, ceny však bývajú rôzne.

Ocenenie nehnuteľnosti v celej SR

Získajte najvýhodnejší trhový odhad ceny nehnuteľnosti realitnou kanceláriou pre dedičské konanie, majetkové vysporiadanie, súdny spor, či informatívne ocenenie.

Prečítajte si tiež

Ponuková a trhová cena nehnuteľnosti. Aký je medzi nimi rozdiel?

„V našej ulici sa predávajú rovnaké byty ako mám ja za 100-tisíc. Preto by som chcel za 100-tisíc predať aj ten svoj.“ Podobné slová počúvame od našich zákazníkov často, keď sa...