Viete, aké druhy ocenenie nehnuteľností existujú a na čo slúži? Kto môže takýto odhad vypracovať a na aké účely možno ten ktorý typ odhadu použiť? A koľko vôbec stojí odhad nehnuteľností?

1. Ocenenie nehnuteľnosti pred predajom – trhový odhad

Správne stanovenie trhovej ceny nehnuteľnosti je veľmi dôležité predovšetkým pre vlastníkov, ktorí uvažujú o predaji svojej nehnuteľnosti. Ideálnu trhovú hodnotu (domu, bytu i pozemku), za akú svoju nehnuteľnosť ponúknuť na realitnom trhu, môžu dnes majitelia zistiť za pomoci profesionálneho ocenenia nehnuteľnosti, ale aj pomocou vlastnej intuicie a porovnavania cien.

2. Ocenenie nehnuteľnosti pre dedičské konanie

Na účel stanovenie trhovej ceny nehnuteľnosti k náležitostiam týkajúcim sa dedičstva si v drvivej väčšine prípadov vystačíte s odborným ocenením od realitnej kancelárie. Výsledná odhadovaná cena sa v praxi spravidla približuje trhovej cene nehnuteľnosti ku dňu úmrtia poručiteľa. A koľko tento odhad nehnuteľnosti stojí? Vyhotovenie odhadu býva obvykle zadarmo, ak predávate nehnuteľnosť po skončení dedičského konania cez danú realitnú kanceláriu. V opačnom prípade sa náklady pohybujú v desiatkach eur. 

Ocenenie nehnuteľnosti pre dedičské konanie v celej SR

Vybavovanie pozostalosti je nepríjemné samo o sebe, úradnícke kritériá potom môžu z dedičstva urobiť naprostý očistec. Preskočte bludný kruh byrokracie aj hromadu papierovanie. Pre ocenenie nehnuteľnosti pre dedičské konanie budete teraz potrebovať len pár kliknutí a zvládnete to aj z pohodlia domova.

Znalecký posudok k dedičskému konaniu

Ak potrebujete vypracovať ocenenie nehnuteľnosti na účely dedičského konania, máte v zásade 2 možnosti. Prvá z nich je nechať si spracovať znalecký posudok. O čo ide? Znalecký posudok môže spracovať iba certifikovaný odhadca / súdny znalec, ktorý na základe tabuľkovéj a porovnávacej analýzu vašu nehnuteľnosť zameria a na základe stavu a plochy nehnuteľnosti vám spracuje znalecký posudok s okrúhlou pečiatkou. Znalecký posudok má však tiež jeden háčik. Je pomerne drahý vzhľadom na to, že ho k dedičskému konaniu vlastne vôbec nepotrebujete a môžete to urobiť aj lacnejšie.

Cena znaleckého posudku sa pohybuje najčastejšie v rozmedzí 150€ – 350€. Teraz sa pozrime na druhú, podstatne lacnejšiu variantu.

 

 

Prečítajte si tiež

Čo má vplyv na stanovenie trhovej ceny nehnuteľnosti

Zaujíma vás, akú trhovú cenu má vaša nehnuteľnosť? A čo všetko ovplyvňuje stanovenie trhovej ceny nehnuteľnosti? Spísali sme pre vás všetky faktory. Ceny nehnuteľnosti ovplyvňuje...

Trhový odhad ceny nehnuteľnosti k dedičskému konaniu

Ďalšou možnosťou ako uspokojiť notára a doručiť mu formu ocenenie vašej nehnuteľnosti je odhad trhovej ceny. Tento odhad spravidla poskytuje, rovnako ako znalecký posudok, informácie o nehnuteľnosti ako také – stav, plochy, rekonštrukcie a ďalej je založený na porovnávacej metóde. Porovnávací metóda znamená, že spracovateľ posudku (vo väčšine prípadov realitná maklér), zabezpečí informácie o predaných a aktuálne predávaných nehnuteľnostiach v okolí oceňovanej nehnuteľnosti za určité obdobie a následne zrovná podobné nehnuteľnosti tej vašej a na základe transakčných a ponukových cien trhovo ocenia vašu nehnuteľnosti. Notári veľmi často sami odporúčajú kontaktovať realitného makléra kvôli oceneniu nehnuteľnosti pre dedičské konanie namiesto súdneho znalca. Prečo? Hlavná výhoda ocenenia nehnuteľnosti realitnou kanceláriou je jeho cena. Tá sa pohybuje na úrovni podstatne nižšej ako u znaleckého posudku. Spravidla to býva v rozmedzi 60€ – 100€.

3. Odhad pre banky: Keď chcete hypotéku

Radi by ste od banky získali hypotéku? Potom sa bez odhadu určite nezaobídete. Banku zaujíma predovšetkým tzv. LTV (pomer ceny nehnuteľnosti, ktorú ručíte voči výšku úveru, o ktorý žiadate). Odhad môžu spravidla vypracovať zamestnanci banky či spolupracujúce odhadcovia. Tí spracovávajú odhady, ktoré sú následne podkladom na schválenie hypotekárneho úveru a zároveň ovplyvňujú aj výšku úroku. Cenu odhadu by banka mala oznámiť predbežne.

4. Znalecký posudok – najdrahšie možnosť, pre úrady nutnosť

Znalecké posudky sa bežne vypracovávajú na účely súdneho konania, kedy je potrebné stanoviť cenu obvyklú – typicky ide napríklad o situáciu, keď je vedené konkurzné konanie, oddlženie alebo napríklad rozvod. Pričom práve z posudkov vychádza súd pri svojom rozhodovaní. Z toho dôvodu je v nich potrebné čo možno najobjektívnejšie stanoviť hodnotu nehnuteľností, ktoré dotknutá osoba alebo firma vlastní, prípadne o ktoré sa súdi. Znalecký posudok si tiež môžete nechať spracovať, ak potrebujete stanoviť výšku dane pre finančný úrad.

Je dobré vedieť, že cena, ktorú znalec určí, nemusí vždy odrážať aktuálnu hodnotu, ktorú nehnuteľnosť na trhu skutočne má. Odhadovaná cena je totiž stanovená na princípe záväzných indexov a koeficientov, ktorými sa znalec riadi. Ich hodnoty pravidelne upravuje Ministerstvo financií na základe dát od Slovenského štatistického úradu. Avšak keďže je realitný trh značne premenlivý, dochádza často k nesúladu medzi posudkom a reálnou aktuálnou hodnotou na realitnom trhu. Preto tento odhad nebýva príliš presvedčivý pri rokovaní o predaji akejkoľvek nehnuteľnosti.

Znalecký posudok nemôže spracovať akýkoľvek odhadcu. Môže ho zhotoviť iba súdny znalec, ktorý musí byť vymenovaný a zapísaný v zozname. Tento posudok zvyčajne vyjde na stovky eur, ceny však bývajú rôzne.

Ocenenie nehnuteľnosti pre dedičské konanie v celej SR

Vybavovanie pozostalosti je nepríjemné samo o sebe, úradnícke kritériá potom môžu z dedičstva urobiť naprostý očistec. Preskočte bludný kruh byrokracie aj hromadu papierovanie. Pre ocenenie nehnuteľnosti pre dedičské konanie budete teraz potrebovať len pár kliknutí a zvládnete to aj z pohodlia domova.

Prečítajte si tiež

Prečo si nechať vypracovať ocenenie nehnuteľnosti pri dedičskom konaní?

Ocenenie nehnuteľnosti - na čo je dobré v dedičskom konaní? Vybavovanie dedičstva zahŕňa celý rad rôznych úloh. Pokiaľ je súčasťou dedičstva nehnuteľnosť, je potrebné vybaviť...